Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

30.08.2023.Potężny transport darów dla Ukrainy od braci z Niemiec

Czytaj więcej...Popracowaliśmy solidnie w środę 30 sierpnia br. Rozładowaliśmy potężny transport darów pomocowych dla Ukrainy, który przyjechał z Niemiec. Jak zawsze na miejscu byli strażacy ochotnicy z OSP Rudawa ze swoim szefem Marcinem Cieślakiem. Był starszy Bractwa Zdzisław Grzelka, prezes Okręgu Krakowskiego ZKBS RP Jan Dziura Bartkiewicz, Paweł Kubas i Marian Satała.

15.08.2023. Wiwat król kurkowy z Ciężkowic

Czytaj więcej...Krakowscy bracia kurkowi uczestniczyli we wtorek, 15 sierpnia br w uroczystej intronizacji pierwszego króla kurkowego Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach. Uroczystość połączona została z piknikiem historycznym "Bitwa Warszawska 1920". Bracia kurkowi z Tarnowa, Gorlic i Krakowa byli świadkami intronizacji Wiesława Szury oraz marszałków Roberta Motyki i Łukasza Kossackiego-Lytwyna.

2023.08.05. Uroczysty apel rozpoczął w Krakowie Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej

Czytaj więcej...Uroczysty apel przy pomniku Józefa Piłsudskiego rozpoczął w sobotę 5 sierpnia br. 43. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

2023.08.01. Cześć i chwała Powstańcom Warszawy

Czytaj więcej...Bractwo Kurkowe 1 sierpnia br. uczestniczyło w uroczystościach związanych z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przed Bazyliką Mariacką przed godz. 17 stawił się cały Kraków. Nie mogło zabraknąć braci kurkowych.

08.06.2023.Bracia kurkowi w uroczystości Bożego Ciała w Krakowie

Czytaj więcej...Dziś przeżywamy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną także Bożym Ciałem. Od wieku XV przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy. W Polsce po raz pierwszy uroczystość Bożego Ciała wprowadził dokładnie 703 lat temu, w 1320 roku biskup Nankier w Krakowie.

03.06.2023. Intronizacja krakowskiego króla kurkowego Reginalda Sas Jaworskiego

Czytaj więcej...Na krakowskim Rynku Głównym, na estradzie pod wieżą Ratuszową,w sobotę 3 czerwca 2023 roku odbyła się intronizacja króla kurkowego Reginalda Sas Jaworskiego. Tytuł wystrzelał podczas rywalizacji w dniu 13 maja na strzelnicy Pasternik. Marszałkami są Krzysztof Kosek i Tomasz Cichoń.

14.05.2023. Procesja ku czci św. Stanisława

Czytaj więcej...Z Katedry na Wawelu do Klasztoru Ojców Paulinów na Skałce wyruszyła w niedzielę rano procesja ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. W uroczystości biorą udział biskupi z całego kraju, przedstawiciele władz państwowych i wierni. Była liczna reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Janem Grzegorzem Pacutem z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim, królem kurkowym elektem Reginaldem Sas Jaworskim z marszałkami Krzysztofem Koskiem i Tomaszem Cichoniem, był starszy Bractwa Zdzisław Grzelka z podstarszym Lechem Sobieszkiem, członkowie Rady Starszych Rady Królewskiej i wielu braci. Przyszły również małżonki braci i ich dzieci w strojach krakowskich. Tradycyjnie bracia kurkowi w darze ołtarza podarowali kościołowi na Skałce paschał.

13.05.2023. Wiwat krakowski król kurkowy elekt

Na strzelnicy PCzytaj więcej...asternik w Krakowie, w sobotę 13 maja 2023 roku odbyło się tradycyjne strzelanie o godność krakowskiego króla kurkowego. Wygrał Reginald Sas Jaworski, marszałkami zostali Krzysztof Kosek i Tomasz Cichoń. Uroczysta intronizacja nowego króla kurkowego odbędzie się 3 czerwca 2023 roku na Rynku Głównym w Krakowie.

06.05.23.Tarnów. Piotr Sumara królem elektem

Czytaj więcej...6 maja na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego we Fiuku odbył się turniej strzelecki o godność Króla Kurkowego A.D. 2023 oraz jego marszałków. Przybyli bracia z zaprzyjaźnionych bractw z Krakowa, Gorlic i Ciężkowic.

03.05.2023. Gorlice: Vivat konstytucja! Vivat król! Vivat Bractwo Kurkowe!

Czytaj więcej...Dziś obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja. Konstytucja z 3 maja 1791 roku to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzała polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa.

03.05.2023 Święto 3 Maja 2023 w Krakowie

Czytaj więcej...W 2023 roku w Krakowie obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych pod pomnikiem Hugona Kołłątaja, a następnie pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle. O godz. 10 w katedrze wawelskiej rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy ze Wzgórza Wawelskiego, gdzie rozdano biało-czerwone flagi, wyruszył pochód patriotyczny, który Drogą Królewską przeszedł na plac Matejki.

21.12.2022. Królewsko-marszałkowski bal w Wieliczce

Czytaj więcej...Krakowski król kurkowy Jan Grzegorz Pacut z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim organizują w dniu 14 stycznia 2023 roku Bal Królewsko-Marszałkowski w kopalni soli w Wieliczce. Gwiazdą wieczoru będzie Aleksandra Szwed.
Wszelkich informacji na temat balu udziela król Kurkowy Jan Grzegorz Pacut, tel. 608 610 000

25.11.2022. XV Pielgrzymka na Jasną Górę

Czytaj więcej...W piątek, 25 listopada 2022 roku do Częstochowy wyruszyła 15 już pielgrzymka członków krakowskiego Bractwa Kurkowego na Jasną Górę.

16.11.2022. Kolejny transport darów dla Ukrainy

Czytaj więcej...Peter Olaf Hoffmann, sekretarz generalny EGS (Europejska Wspólnota Strzelców Historycznych) i Michael Schwinge, szef niemieckiej organizacji turystycznej KultourNatour z Nadrenii Północnej Westfali są inicjatorami akcji pomocowej, jaka za pośrednictwem krakowskiego Bractwa Kurkowego trafia do pogrążonej w wojnie Ukrainy.

11.11.2022. Święto Niepodległości 2022 w Krakowie

Czytaj więcej...Uroczystości z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Krakowie złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie. Symboliczne wiązanki spoczęły także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

01.11.2022. Bracka kwesta na Rakowicach

Czytaj więcej...
Bracia kurkowi, jak zawsze kwestują na Rakowicach. W tym roku pod wodzą króla kurkowego AD 2019-2021 Adama Rajpolda, marszałków Macieja Żółcińskiego i Piotra Pateckiego z Michałem Dudziewiczem Krzysztofem Koskiem oraz Janem Szuro, z dwiema jego wnuczkami zbierali pieniądze na odnowienie grobowców na krakowskim cmentarzu Rakowice.

14.10.2022. Święto Edukacji Narodowej

Czytaj więcej...14 października to w Polsce Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Powszechnie znany też jako Dzień Nauczyciela, jest okazją do wyrażenia wdzięczności pedagogom, którzy prowadzili i prowadzą dzieci i młodzież przez całą ścieżkę edukacji.

06.10.2022. Nagroda im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor przyznana

Czytaj więcej...Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz Dom Św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie to instytucje, które otrzymały Nagrodę im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor przyznawaną przez województwo małopolskie.

27.09.2022. Kryminalistyka jutra

Czytaj więcej...Kryminalistyka jutra - to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 65-lecia Laboratorium Kryminalistycznego Małopolskiej Komendy Policji. Naczelnik Wydziału Lidia Dziedzińska zaprosiła na konferencję 300 osób z całej Polski. Drugi dzień trudnych wykładów zakończył się w Celestacie. Na to wydarzenie zostali zaproszeni przedstawiciele Bractwa Kurkowego Zdzisław Grzelka, podskarbi Krzysztof Matzka i Jerzy Pozniak. Pracownik Muzeum Krakowa Michał Szczerba mówił o fenomenie bractw kurkowych w Europie.

25.09.22. Rajd Bractwa Kurkowego z bazą w hotelu Beskid w Piwnicznej Zdroju

Czytaj więcej...Wielu braci kurkowych z Krakowa i Gorlic odpowiedziało na zaproszenie króla kurkowego Jana Grzegorza Pacuta "Sprawnego" i jego marszałków Macieja Żółcińskiego oraz Piotra Pateckiego i pojechało na weekend 24-25 września do Piwnicznej Zdroju na rajd górski. Bazą był hotel Beskid należący do króla Jana Grzegorza Pacuta.

23.09.22. Święto 6. Brygady Powietrznodesantowej


Czytaj więcej...22 i 23 września 2022 r., na zaproszenie dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej płk. Michała Strzeleckiego reprezentacja Bractwa Kurkowego uczestniczyła w święcie Brygady.

19.09.2022. Król kurkowy z marszałkami u prezydenta Krakowa

Czytaj więcej...Król kurkowy AD 2022 Jan Grzegorz Pacut z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim złożyli wizytę prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu. Wręczyli prezydentowi medal królewski.

19.09.2022. Pomagamy Ukrainie - wizyta lwowskich psychiatrów

Czytaj więcej...W dniu 19 września, wieczorem gościliśmy w siedzibie Bractwa Kurkowego przy ul. Topolowej prof. Yurija Zakala, wiceprezesa Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy, który wraz z dwoma innymi lekarzami psychiatrii ze szpitala w Kulparkowie (dzielnica Lwowa) uczestniczył w XXXI Polsko-Niemieckim Sympozjum w Oldenburgu w Niemczech.

18.09.2022. Grzegorz Adamski królem Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych

Czytaj więcej...Na strzelnicy na Pasterniku w Krakowie odbyły się tradycyjne jesienne strzelania o klejnoty króla kurkowego i marszałków. Gości powitał starszy Bractwa Kurkowego w Krakowie Zdzisław Grzelka.

03.09.2022. Tarnowskie Góry, 25-lecie reaktywacji bractwa oraz intronizacja króla kurkowego

Czytaj więcej...Reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego ze starszym Zdzisławem Grzelką, królem kurkowym AD 2022 Janem Grzegorzem Pacutem "Solidnym", marszałkiem Maciejem Żółcińskim i Krzysztofem Wójcikiem - królem kurkwym z roku 2010 "Rozważnym", Lechem Sobieszkiem - podstarszym ds. inwestycyjnych oraz Marianem Satałą - rzecznikiem prasowym uczestniczyła w święcie braci z Tarnowskich Gór.

16.06.2022 Boże Ciało w Krakowie. Abp Jędraszewski: odrzucenie Chrystusa musi prowadzić do przemocy i wojen

Czytaj więcej...Duchowni Archidiecezji Krakowskiej, krakowianki w tradycyjnych strojach, członkowie Bractwa Kurkowego, przedstawiciele i przedstawicielki zakonów i katolickich uczelni, dzieci pierwszokomunijne oraz wierni przeszli ulicami Krakowa w procesji Bożego Ciała. Kuria szacuje, że w różnych momentach uroczystości mogło w nich wziąć udział nawet 11 tys. osób.

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


VIII OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1 Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie * http://bractwo-kurkowe.pl/pl/ https://www.facebook.com/750TSBK/
2 Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/  
3 Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/