Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski
plenfrdeitesuk

27.09.2022. Kryminalistyka jutra

Czytaj więcej...Kryminalistyka jutra - to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 65-lecia Laboratorium Kryminalistycznego Małopolskiej Komendy Policji. Naczelnik Wydziału Lidia Dziedzińska zaprosiła na konferencję 300 osób z całej Polski. Drugi dzień trudnych wykładów zakończył się w Celestacie. Na to wydarzenie zostali zaproszeni przedstawiciele Bractwa Kurkowego Zdzisław Grzelka, podskarbi Krzysztof Matzka i Jerzy Pozniak. Pracownik Muzeum Krakowa Michał Szczerba mówił o fenomenie bractw kurkowych w Europie.

25.09.22. Rajd Bractwa Kurkowego z bazą w hotelu Beskid w Piwnicznej Zdroju

Czytaj więcej...Wielu braci kurkowych z Krakowa i Gorlic odpowiedziało na zaproszenie króla kurkowego Jana Grzegorza Pacuta "Sprawnego" i jego marszałków Macieja Żółcińskiego oraz Piotra Pateckiego i pojechało na weekend 24-25 września do Piwnicznej Zdroju na rajd górski. Bazą był hotel Beskid należący do króla Jana Grzegorza Pacuta.

23.09.22. Święto 6. Brygady Powietrznodesantowej


Czytaj więcej...22 i 23 września 2022 r., na zaproszenie dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej płk. Michała Strzeleckiego reprezentacja Bractwa Kurkowego uczestniczyła w święcie Brygady.

19.09.2022. Król kurkowy z marszałkami u prezydenta Krakowa

Czytaj więcej...Król kurkowy AD 2022 Jan Grzegorz Pacut z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim złożyli wizytę prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu. Wręczyli prezydentowi medal królewski.

19.09.2022. Pomagamy Ukrainie - wizyta lwowskich psychiatrów

Czytaj więcej...W dniu 19 września, wieczorem gościliśmy w siedzibie Bractwa Kurkowego przy ul. Topolowej prof. Yurija Zakala, wiceprezesa Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy, który wraz z dwoma innymi lekarzami psychiatrii ze szpitala w Kulparkowie (dzielnica Lwowa) uczestniczył w XXXI Polsko-Niemieckim Sympozjum w Oldenburgu w Niemczech.

18.09.2022. Grzegorz Adamski królem Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych

Czytaj więcej...Na strzelnicy na Pasterniku w Krakowie odbyły się tradycyjne jesienne strzelania o klejnoty króla kurkowego i marszałków. Gości powitał starszy Bractwa Kurkowego w Krakowie Zdzisław Grzelka.

03.09.2022. Tarnowskie Góry, 25-lecie reaktywacji bractwa oraz intronizacja króla kurkowego

Czytaj więcej...Reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego ze starszym Zdzisławem Grzelką, królem kurkowym AD 2022 Janem Grzegorzem Pacutem "Solidnym", marszałkiem Maciejem Żółcińskim i Krzysztofem Wójcikiem - królem kurkwym z roku 2010 "Rozważnym", Lechem Sobieszkiem - podstarszym ds. inwestycyjnych oraz Marianem Satałą - rzecznikiem prasowym uczestniczyła w święcie braci z Tarnowskich Gór.

16.06.2022 Boże Ciało w Krakowie. Abp Jędraszewski: odrzucenie Chrystusa musi prowadzić do przemocy i wojen

Czytaj więcej...Duchowni Archidiecezji Krakowskiej, krakowianki w tradycyjnych strojach, członkowie Bractwa Kurkowego, przedstawiciele i przedstawicielki zakonów i katolickich uczelni, dzieci pierwszokomunijne oraz wierni przeszli ulicami Krakowa w procesji Bożego Ciała. Kuria szacuje, że w różnych momentach uroczystości mogło w nich wziąć udział nawet 11 tys. osób.

21.11.2021. Krakowskie Bractwo Kurkowe na Jasnej Górze

Czytaj więcej...W piątek, 19 listopada 2021 roku krakowskie Bractwo Kurkowe zameldowało się w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. O godz. 16.45 ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, kapelan Bractwa Kurkowego odprawił przed mszę świętą. Słowa powitania wygłosił ojciec Eustachy Rakoczy, kapelan Żołnierzy Niepodległej, Honorowy Brat krakowskiej konfraterni.

27.10.2021 Krakowski Hubertus po raz 27

Czytaj więcej...Świętowali myśliwi. Z Krakowa i okolic. Najpierw była msza święta w Bazylice Mariackiej koncelebrowana przez ks. inf. Dariusza Rasia, archiprezbitera Bazyliki Mariackiej. W nawie głównej świątyni stanęło sto pocztów sztandarowych kół łowieckich z Małopolski. W czasie celebry poświęcono sztandar Polskiego Związku Łowieckiego Okręgu Krakowskiego. Potem nastąpił przemarsz wokół Rynku Głównego, ul. Floriańską, Basztową, Lubicz do Parku Strzeleckiego, gdzie odbyła się część oficjalna święta z wręczeniem odznaczeń i biesiada łowiecka.

27.10.2021. Bractwo w Gorlicach ma 5 lat

Czytaj więcej...W niedzielę, 24 października 2021 r. w Gorlicach odbyły się uroczystości jubileuszu 5-lecia działalności Bractwa Kurkowego. Z Krakowa pojechała zacna reprezentacja z królem kurkowym Adamem Rajpoldem, królem Okręgu Krakowskiego Markiem Długoszem i prezesem Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Janem Dziurą-Bartkiewiczem. Bractwo w Tarnowie reprezentowali m.in. prezes Paweł Krywański i król Bogusław Świtek.

27.10.2021. Marek Długosz królem Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych

Czytaj więcej...Ta wiadomość zapodziała się gdzieś w sieci, więc publikujemy ją ponownie. Marek Długosz z krakowskiego Bractwa Kurkowego zdobył tytuł króla Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych, marszałkami zostali Marek Rogóż i Grzegorz Bartkiewicz. Zawody zostały zorganizowane w sobotę 25 września 2021 r. przez prezesa Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Jana Dziurę-Bartkiewicza na strzelnicy Pasternik. Gośćmi honorowymi byli generałowie lotnictwa, którzy w przeszłości byli komendantami Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie: jedyny polski kosmonauta, generał bryg. Mirosław Hermaszewski, gen. dyw. Mieczysław Walentynowicz i gen. bryg. Tomasz Drewniak.

17.10.2021. 100-lecie Pierwszego Krawca Rzeczypospolitej Józefa Turbasy

Czytaj więcej...W Krakowie, w niedzielę 17 października 2021 r. uczczono 100-lecie urodzin Józefa Turbasy nazywanego Pierwszym Krawcem Rzeczypospolitej. Szył fraki i smokingi dla największych polskich artystów i znanych polityków. Jego pracownię odwiedzali Krzysztof Penderecki, Lucjan Kydryński, Stanisław Lem, Czesław Miłosz i Andrzej Wajda.

17.10.2021. Kwiaty dla świętego Jana Pawła II

Czytaj więcej...Bracia kurkowi w niedzielę 17 października 2021 r. zebrali sie w Parku Strzeleckim, by oddać hołd swojemu Wielkiemu Bratu Honorowemu świętemu Janowi Pawłowi II. Przed jego pomnikiem, wzniesionym w Parku Strzeleckim w 2000 r. złożyli wiazankę kwiatów. W uroczystości uczestniczyli król kurkowy Adam Rajpold z marszałkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Rafałem Kowalem, prezes Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Jan Dziura-Bartkiewicz, starszyBractwa Kurkowego w Krakowie Zdzisław Grzelka oraz kilku innych braci.

16.10.2021. Jesienne brackie strzelanie w Tarnowie

Czytaj więcej...W Tarnowie na strzelnicy LOK odbyło się jesienne strzelanie brackie. Zaproszenia wysłał Paweł Krywański, prezes Bractwa Kurkowego w Tarnowie. Strzelano o puchary: Romana Ciepieli,  prezydenta Tarnowa (trafił z broni czarnoprochowej ładną 3.), Pawła Krywańskiego, prezesa Bractwa z Tarnowa, Bogusława Świtka, króla Bractwa w Tarnowie. Z broni czarnoprochowej strzelano do tarczy specjalnej. Do Tarnowa przyjechali bracia z Krakowa z prezesem Zdzisławem Grzelką i Gorlic z królem Grzegorzem Albrechtowiczem.
Dwaj bracia z Tarnowa: Stanisław Barnaś i Robert Hebda zostali odznaczenia złotymi krzyżami Bractwa w Tarnowie,  Józef Wodnicki  - Krzyżem rycerskim Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

13.10.2021. Bracia Kurkowi w Budapeszcie

Czytaj więcej...Krakowscy Bracia Kurkowi w dniach 5-7 października br. przebywali w Budapeszcie. Zwiedzili Światową Wystawę Łowiecką „One With Nature”.

17.09.2021. Zdzisław Grzelka wybrany Starszym Bractwa Kurkowego w Krakowie

Czytaj więcej...W czwartek, 16 września 2021 r. w Celestacie, odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze krakowskiego Bractwa Kurkowego. Starszym Bractwa wybrano Zdzisława Grzelkę.

31.08.2021. Nabożeństwo ku czci św. Szarbela

Czytaj więcej...W poniedziałek, 30 sierpnia w kościele św. Krzyża w Krakowie odbyło się nabożeństwo ku czci św. Szarbela. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W nabożeństwie uczestniczyła reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego.

21.08.2021. Krakowscy bracia w Kalwarii Zebrzydowskiej

Czytaj więcej...Kalwaria Zebrzydowska, położona w malowniczym Pogórzu Makowskim, to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych, oraz manierystyczny park krajobrazowy.

16.08.2021. Dziękczynienie za renowację ołtarza

Czytaj więcej...15 sierpnia 2021 w uroczystość Wniebowzięcia NMP w bazylice Mariackiej w Krakowie odbył się odpust parafialny. W tym dniu wierni dziękowali Bogu za zakończoną konserwację ołtarza dłuta Wita Stwosza. Uroczystościom odpustowym w krakowskiej bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który poświęcił odnowiony ołtarz autorstwa Wita Stwosza.

16.08.2021. Obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi

Czytaj więcej...Brat Ignacy Ścibiorek pisze z Łodzi. Szanowni Panowie Bracia i Przyjaciele! Na zaproszenie Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, delegacja Łódzkiego TS Bractwa Kurkowego wzięła udział w wojewódzkich obchodach święta Wojska Polskiego oraz uroczystości Wniebowstąpienia NMP.

16.08.2021. Święto Wojska Polskiego

Czytaj więcej...Krakowskie Bracto Kurkowe uczestniczyło w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. Król kurkowy Adam Rajpold z marszałkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Rafałem Wolframem, oraz podstarszym Kazimierzem Lorancem reprezentowali Bractwo w Katedrze Wawelskiej w mszy świętej Za Ojczyznę odprawinej w intencji Wojska Polskiego.

07.08.2021.Bracia kurkowi z Krakowa na święcie gminy Ogrodzieniec

Czytaj więcej...W piątek i sobotę, 6-7 sierpnia, trwało Święto Gminy Ogrodzieniec. Przygotowano wiele atrakcji i wspaniałe koncerty. Wystąpił między innymi idol wielu Polaków - Michał Wiśniewski. W święcie gminy uczestniczyła reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Adamem Rajpoldem.

23.07.2021. Pałac Krzysztofory w Krakowie otwiera się dla zwiedzających

Czytaj więcej...Zakończyły się prace remontowe w pałacu Krzysztofory, głównej siedzibie Muzeum Krakowa. To – obok Fabryki Schindlera i podziemi Rynku – jedna z najważniejszych inwestycji muzealnych ostatnich lat.

15.07.2021 r. Msza św. dziękczynna w Komisariacie Ziemi Świętej

Czytaj więcej...Kilkunastu braci kurkowych w kontuszach uczestniczyło w jubileuszowych uroczysytościach związanych z 600. rocznicą powołania Komisariatów Ziemi Świętej w różnych krajach świata.

13.07.2021. Roztańczony Korowód Zygmuntowski w Krakowie

Czytaj więcej...Wtorek 13 lipca 2021 r. to kulminacja wyjątkowego jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunt. 13 lipca, dokładnie 500 lat po tym, jak dźwięk Zygmunta rozległ się po raz pierwszy, ulicami Krakowa przeszedł barwny, roztańczony Korowód Zygmuntowski. Tego dnia wieczorem zobaczyliśmy także przygotowany specjalnie na tę okazję spektakl multimedialny.

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


VIII OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1 Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie * http://bractwo-kurkowe.pl/pl/ https://www.facebook.com/750TSBK/
2 Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/  
3 Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/