Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski
plenfrdeitrues

28.01.2020. Reprezentacja bractwa na święcie Cechu Rzemiosł Skórzanych

Czytaj więcej...W niedzielę, 26 stycznia w Krakowie świętował jeden z najstarszych polskich cechów rzemieślniczych - Cech Rzemiosł Skórzanych i innych zawodów, którego istnienie potwierdzają zapisy w akcie lokacji Krakowa na prawie magdeburskim w roku 1257.

Wiceprezes ZKBS RP u prezydenta Krakowa

Czytaj więcej...W poniedziałek, 27 stycznia wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Zdzisław Grzelka złożył wizytę prezydentowi Krakowa prof. Jackowi Majchrowskiemu. Prezes podziekował prezydentowi za pomoc w organizacji ubiegłorocznego plenum EGS w Krakowie.

24.01.2020. Nowy sztandar dla SP nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie

Czytaj więcej...W Szkole Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie, w piatek, 24 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Szkoły św. Sebastiana. Uroczystość połączona była z przekazaniem Szkole nowego sztandaru ufundowanego przez krakowskie Bractwo Kurkowe i EGS.

17.01.2020. Uroczystości z okazji św. Sebastiana

Czytaj więcej...W katedrze królewskiej na Wawelu 17 stycznia odbyły się uroczystości ku czsi świętego Sebastiana, patrona bractw kurkowych. Zaskoczyła wszystkich wielka ilość braci w kontuszach. Byli przedstawiciele Tarnowa z królem Bogusławem Świątkiem „Venetorem” oraz marszałkami Tomaszem Wojcieszakiem i Witoldem Sudą i Gorlic z królem Grzegorzem Albrechtowiczem „Grzegorzem z Biecza” z marszałkami Markiem Wałęgą i Piotrem Potokiem. Był też starszy Bractwa w Gorlicach Józef Mendyka. Okręg Krakowski Bractw Kurkowych reprezentował prezes Jan Dziura-Bartkiewicz.

14.01.2020 - Książka "Obrońcy Krakowa wczoraj i dziś"

Czytaj więcej...Krakowskie Bractwo Kurkowe znów zaskoczyło swoich sympatyków pięknym wydawnictwem pt. "Obrońcy Krakowa wczoraj i dziś" autorstwa Tadeusza Dytki. Wspaniałe wydawnictwo nosi podtytuł: "20 lat Polski w NATO razem z Bractwem Kurkowym". Mecenasem, sponsorem i pomysłodawcą wydawnictwa jest Józef Hojda, podstarszy ds. ekonomicznych i inwestycji w krakowskim Bractwie Kurkowym, król kurkowy AD 2011, właściciel firmy Budrem Kraków.

21.12.2019. Spotkanie opłatkowe braci kurkowych, członków kół łowieckich

Czytaj więcej...W klasztorze ojców Franciszkanów w Wieliczce odbyło się spotkanie opłatkowe braci kurkowych z Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych będących jednocześnie myśliwymi, członkami kół łowieckich z małopolski. Mszę świętą odprawił Wikariusz Prowincji ojciec Rufin Maryjka OFM.

29.11.2019 r. Andrzejkowe spotkanie w krakowskim bractwie kurkowym

Czytaj więcej...W hotelu Kazimierz, u króla kurkowego Adama Rajpolda spotkali się krakowscy bracia kurkowi na wieczorze andrzejkowym. Przyjechali również bracia z Gorlic.

25.11.2019 r. Hołd pruski. Hołd ruski

Czytaj więcej...W środę 20 listopada Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie „Hołd pruski” i „Hołd ruski” . Nowe monety są przypomnieniem wizji historii malarza Jana Matejki oraz ważnych wydarzeń z dziejów Polski.

17.11.2019 r. Sobieski w Krakowie

Czytaj więcej... Na placu przy kościele Franciszkanów, na przeciwko okna papieskiego zaprezentowano pomnik króla Jana III Sobieskiego, zwycięzcy spod Wiednia z roku 1683. Pomnik docelowo ma stanąć w Wiedniu na Kahlenbergu, w miejscu skąd król dowodził bitwą. Miał zostać odsłonięty tam w ubiegłym roku, jednak władzę Wiednia nie zgodziły się na instalację monumentu.

15.11.2019 r. W samym sercu

Czytaj więcej...W Krakowie odbyła się promocja książki Michała Jakubczyka pt. "W samym sercu. Jan Paweł II i kościół Mariacki w Krakowie". Jest to opowieść o związkach Karola Wojtyły - Jana Pawła II z Bazylika Mariacką trwających niemal przez całe życie tego największego z Polaków. Promocję urządził archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. inf. Dariusz Raś, kapelan krakowskiego Bractwa Kurkowego.

15.11.2019 r. Jan Dziura-Bartkiewicz prezesem Okręgu Krakowskiego

Czytaj więcej... W dniu 24 października w Tarnowie odbył się Zjazd Delegatów Okręgu Krakowskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej zwołany przez prezesa Zjednoczenia Krzysztofa Larskiego. Zjazd wyłonił nowe władze. Prezesem Okręgu Krakowskiego wybrano Jana Dziurę-Bartkiewicza.

15.11.2019 r. Niepodległość-Kraków

Czytaj więcej...Uroczystości 101. rocznicy odzyskania Niepodległości w Krakowie rozpoczęły się na wzgórzu Wawelskim. Uczestniczyła w nich reprezentacja Bractwa Kurkowego. Po złożeniu wiązanki kwiatów na sarkofagu z prochami Józefa Piłsudskiego pod Wieżą Srebrnych Dzwonów król kurkowy Adam Rajpold "Casmirus", wraz z marszałkami Rafałem Kowalem i Dariuszem Kaczmarczykiem, udali się do Katedry Wawelskiej na mszę św. koncelebrowaną przez metropolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

04.11.2019 r. Zaproszenie ma mszę świętą ku czci św. Jana Pawła II

Czytaj więcej...W poniedziałek, 4 listopada, w imieniny Karola, krakowscy bracia kurkowi wybierają się na wieczorną mszę świętą do kościoła na Skałce, by oddać hołd świętemu Janowi Pawłowi II, który jako biskup krakowski obchodził swoje imieniny Karola właście 4 listopada.

OKRĘG KRAKOWSKI

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


VIII OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1 Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie * http://bractwo-kurkowe.pl/pl/ https://www.facebook.com/750TSBK/
2 Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/