Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

11.11.2022. Święto Niepodległości 2022 w Krakowie

IMG 6622Uroczystości z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Krakowie złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie. Symboliczne wiązanki spoczęły także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Zaraz potem, w wawelskiej katedrze, tej, która od wieków jest naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń w naszych dziejach, rozpoczęła się uroczysta msza święta. Eucharystii w intencji ojczyzny przewodniczył ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Uczestniczyli w niej między innymi: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie korpusu konsularno-dyplomatycznego, służb mundurowych, a także mieszkańcy Małopolski. Krakowskie Bractwo Kurkowe reprezentowali król kurkowy AD 2019-2021 Adam Rajpold i marszałkowie Maciej Żółciński i Piotr Patecki.

– Kto będzie starał się zachować swoje życie, wyrzekając się polskości i kolaborując z zaborcami, straci je wobec innych i w ocenie historii; a kto je straci, walcząc o wolność i niepodległość Polski i oddając za nią swoje życie, zachowa je, gdyż we wdzięcznej pamięci rodaków pozostanie na zawsze polskim bohaterem i patriotą – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. za Ojczyznę w katedrze na Wawelu.

Tuż po zakończeniu mszy na Wzgórzu Wawelskim rozdano łącznie trzy tysiące: flag państwowych, chorągiewek i okolicznościowych kotylionów. Wawel stał się prawdziwie biało-czerwony. - W tym uroczystym dla nas dniu towarzyszy mi przekonanie, że naród żyje w sercach tych, którzy go tworzą. Szczególnym potwierdzeniem tych słów są dzieje naszej Ojczyzny. Miłość do Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – szczególnie pod zaborami – kazała naszym poprzednim pokoleniom po wielokroć zadawać w sercu pytanie: czy już czas? Czy już czas… wstać z kolan? Czy już czas… zawalczyć o wolną Polskę? Czy już czas zerwać zaborcze kajdany? Jako naród pokazaliśmy, że pomimo 123 lat niewoli – naród żyje w sercach tych, którzy go tworzą! Istnienie narodu nie jest bowiem zależne od politycznych decyzji. Jego źródeł nie można upatrywać w sformalizowanych deklaracjach. Narodu nie można zgładzić, jeśli — powtórzymy to jeszcze raz — żyje w sercach tych, którzy go tworzą – podkreślał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Polskie flagi i barwne kotyliony towarzyszyły wszystkim, którzy wyruszyli w uroczystym pochodzie z tradycyjnej siedziby polskich królów w stronę pl. Ojca Adama Studzińskiego. To tu oddano hołd polskim oficerom i żołnierzom zamordowanym w Lesie Katyńskim. Dalej pochód przeszedł ulicą Grodzką, przez Rynek Główny, by ulicą Floriańską dotrzeć na plac Jana Matejki.

Ogromne zainteresowanie wśród zebranych wzdłuż przemarszu pochodu, wzbudzały formacje konne. Blisko 50 koni wraz z jeźdźcami w mundurach i strojach historycznych przeszło Traktem Królewskim. Reprezentowali oni: Krakowski Klub Jazdy Konnej, Krakowski Szwadron Ułanów im. J. Piłsudskiego, Szwadron Kawalerii Ochotniczej, Oddział Pieszy Małopolskiej Kawalerii, grupę pieszą Pocztu Krakowskiej Chorągwi Husarskiej, Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich oraz Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej. Zebrani mogli także podziwiać tradycyjną trzykonną taczankę. Historyczny pojazd wykonany został według wzoru z 1935 r.

Rytm marszu wyznaczała krakowska Orkiestra Wojskowa. W pochodzie nie zabrakło również kompanii honorowych. W tym roku zostały one wystawione przez: Wojsko Polskie, Policję, Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Krajową Administrację Skarbową, Straż Miejską oraz XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – klasy mundurowe. Obecne było także Bractwo Kurkowe i grupy rekonstrukcyjne.

W samo południe, odegraniem hymnu państwowego, rozpoczęła się główna część obchodów z udziałem Wojska Polskiego. Na placu Jana Matejki nastąpiła honorowa zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odczytano apel pamięci, przywołując Ojców polskiej niepodległości. Oddana została także salwa honorowa.

Następnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego. Prezydent Andrzej Duda przyznał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Zbigniewowi Burzyńskiemu. Odznaczenie zostało nadane za wybitne zasługi w kultywowaniu i kontynuowaniu tradycji kawalerii i jazdy polskiej oraz za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Uhonorowani zostali także Małopolanie, którzy zasłużyli się na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, społeczności lokalnej lub dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Z rąk wojewody Łukasza Kmity cztery osoby odebrały Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, w tym zaprzyjaźniony z Bractwem Stanisław Osmęda. Ponadto, wyróżnieni otrzymali: Złoty Krzyż Zasługi, 2 Srebrne Krzyże Zasługi, 2 Brązowe Krzyże Zasługi (przyznane za zasługi w działalności społecznej i samorządowej, za zasługi na rzecz osób potrzebujących wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym, za propagowanie idei wolontariatu czy zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej). Wojewoda przekazał także 10 Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

11 listopada to dzień szczególny dla wszystkich Polaków. Dzisiaj do tej społeczności dołączyło 9 osób pochodzących z Białorusi, Tunezji, Kamerunu, Ukrainy i Syrii. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz decyzji Wojewody Małopolskiego uznającej za obywatela polskiego.

W wielkim orszaku składających wieńce i kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza byli również bracia kurkowi. Nasza delegacja składała się z króla kurkowego AD 2019-2021 Adama Rajpolda, marszałków Macieja Żółcińskiego, Piotra Pateckiego i ceremoniarza Janusza Wójcika.

Uroczystościom towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych. Na placu Jana Matejki, do godzin popołudniowych, można było bliżej poznać ich specyfikę i możliwości. Szczególnie najmłodsi Małopolanie z zainteresowaniem eksplorowali pojazdy ratownicze Państwowej Straży Pożarnej, przymierzali się do motocykli i radiowozu policyjnego czy zdobywali wiedzę na temat mobilnej jednostki diagnostycznej, którą prezentowała Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie.

Ci, którzy zdecydowali się na czynny udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, mogli liczyć także na poczęstunek tradycyjną, wojskową grochówką. Przygotowano ponad 2000 porcji. Zwieńczeniem uroczystości była zaś defilada, która przeszła ulicą Basztową. Uczestniczyły w niej orkiestra wojskowa, kompanie honorowe, formacje kawalerii konnej wraz z grupami rekonstrukcyjnymi, pojazdy służb mundurowych. W tym roku wzięły w niej udział także dwa samoloty CASA C-295, które nadleciały od strony ulicy Floriańskiej. Następie pokazały się zebranym nad Barbakanem i odleciały pokonując trasę nad placem Jana Matejki. Wszystko po to, by godnie i radośnie uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po uroczystościach w gościnnych progach hotelu Polonia, należącego do naszego brata Stanisława Komusińskiego, odbyło się brackie spotkanie. Kuchnia hotelowa przygotowała wspaniały krem z dyni i przepyszną gęsinę. Starszy Bractwa Zdzisław Grzelka wzniósł toast za niepodleglą trzymając w ręku kieliszek białoczerwonej wódki "Teraz Polska", brat Marian Demel za zgodą właściciela hotelu uraczył wszystkich kieliszkiem chorwackiego białego wina. Brat Leszek Glanowski, znakomity lekarz ginekolog, wieloletni członek bractwa, wirtuoz skrzypiec przyprowadził na uroczystość swojego przyjacielan Adama Królika. Ten okazał się mistrzem gitary. Nic więc dziwnego, że w czasie prawie dwugodzinnego spotkania zaśpiewaliśmy kilkanaście patriotycznych piosenek z Hymnem Strzelców na zakończenie.

 

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


Zarząd OK:
Jan Dziura-Bartkiewicz – prezes


  VIII. OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie http://bractwo-kurkowe.pl/pl/  https://www.facebook.com/750TSBK/ 
2. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/   
3. Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/   
4. Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach    
5. Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych