Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

13.12.2023. Kraków. Wigilia bracka w Celestacie

IMG 6508W środę, 13 grudnia 2023 roku w Celestacie odbyło się świąteczne spotkanie Bractwa Kurkowego w Krakowie. Było bardzo odświętnie i dostojnie. W uroczystej kolacji wigilijnej uczestniczyło 160 braci kurkowych z rodzinami i gośćmi.


Warto wspomnieć o miejscu wydarzenia. Działo się to w wzniesionym w 1837 roku przez Towarzystwo Strzeleckie Krakowskie neogotyckim pałacyku, zaprojektowanym przez Tomasza Majewskiego przy współpracy Franciszka Marii Lanciego. Była to pierwsza w Krakowie budowla w stylu neogotyku angielskiego.
W 1851 roku siedzibę bractwa odwiedził Franciszek Józef I, który oddał trzy strzały do specjalnej tarczy i złożył podpis w pamiątkowej księdze. Ponowna wizyta cesarza miała miejsce w 1880 roku. Franciszek Józef I podarował wówczas zestaw do parzenia herbaty ze srebra i kości słoniowej, wykonany w Wiedniu przez Josepha Karola Klinkoscha, który obecnie można oglądać na ekspozycji muzealnej.
Na przełomie 1874 i 1875 roku rozpoczęto przebudowę pałacyku według planów Adama Nowickiego. W jej wyniku powstała - poprzez dostawienie do wcześniejszego pałacyku - Sala Strzelecka. Wysoka na 6 m, przedzielona jest kolumnadą. Pod sufitem zawieszone są portrety królów kurkowych tworząc unikalny fryz portretowy. Sala Strzelecka z balkonem dla orkiestry, służyła braciom jako miejsce na bale i przyjęcia. Obecnie jest w strukturach Muzeum Krakowa jako oddział Celestat.
W takim to miejscu bracia kurkowi urządzili w tym roku wigilijne spotkanie. Pierwsze w powojennej historii. Salę Strzelecką przyozdobiły wielkie choinki ustawione tu dzięki zabiegom braci: Marka Zuskiego, Marka Rogóża, Janusza Wójcika i Jana Dziurę Bartkiewicza. Dzieci brata Grzegorza Adamskiego, Matylda i Gustaw poświęciły wiele godzin, by powiesić na tych drzewkach bańki przygotowane przez brata Marka Długosza. Efekt był zachwycający.
Gości usadzono przy czterech długich stołach. Przygotowano śpiewniki z kolędami, za gastronomię odpowiadała restauracja Magillo.
Opłatki poświęcił i zalecane na tę okoliczność modlitwy odmówił ks. inf. Bronisław Fidelus, archiprezbiter senior Bazyliki Mariackiej. Starszy Bractwa Kurkowego Zdzisław Grzelka, zastępca prezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP z królem kurkowym Reginaldem Sas Jaworskim i marszałkami Krzysztofem Koskiem i Tomaszem Cichoniem złożyli zebranym życzenia świąteczne i noworoczne. W spotkaniu uczestniczyli m.in.zastępcy prezydenta Krakowa Andrzej Kulig i Bogusław Kośmider. Był ks. Ryszard Honkisz, proboszcz parafii w Więcławicach i ojciec Leon Pokorski (OFM). Wśród braci znajdowali się byli królowie kurkowi: Jerzy Turbasa, Ryszard Turbasa, Tadeusz Trzaska, Adam Rajpold, Piotr Skalski, Henryk Kuśnierz (Honorowy Starszy Bractwa), Kazimierz Loranc, Józef Hojda, Jan Grzegorz Pacut, Jan Dziura Bartkiewicz, prezes Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych, Krzysztof Wójcik, Aleksander Adamski. Bractwo Kurkowe w Tarnowie reprezentowało czterech braci z prezesem Pawłem Krywańskim na czele, a Bractwo Kurkowe w Gorlicach przybyły pod wodzą prezesa Józefa Mendyki w pięcioosobowej delegacji.
IMG 6451IMG 6519
IMG 6483IMG 6537

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


Zarząd OK:
Jan Dziura-Bartkiewicz – prezes


  VIII. OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie http://bractwo-kurkowe.pl/pl/  https://www.facebook.com/750TSBK/ 
2. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/   
3. Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/   
4. Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach    
5. Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych