Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

19.09.2022. Pomagamy Ukrainie - wizyta lwowskich psychiatrów

22 09 19 Zakal 1W dniu 19 września, wieczorem gościliśmy w siedzibie Bractwa Kurkowego przy ul. Topolowej prof. Yurija Zakala, wiceprezesa Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy, który wraz z dwoma innymi lekarzami psychiatrii ze szpitala w Kulparkowie (dzielnica Lwowa) uczestniczył w XXXI Polsko-Niemieckim Sympozjum w Oldenburgu w Niemczech.

Yurij Zakal dotarł do krakowskiego Bractwa Kurkowego z prośbą o pomoc dla swoich pacjentów na wiosnę tego roku. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, która trwa już ponad pół roku, najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie Ukrainy – w Czernichowie, Charkowie, w miejscach które były pod pełną okupacją, a personel medyczny wraz z chorymi pod ostrzałem tygodniami mieszkał w schronach. Od początku wojny 628 szpitali zostało uszkodzonych, 118 z nich całkowicie zniszczonych, 37 lekarzy zostało rannych, a 9 zabitych.

W marcu 2022 r. wojska rosyjskie zbombardowały szpital psychiatryczny w Mikołajowie. Pod koniec marca, po otwarciu korytarzy humanitarnych, rozpoczęła się ewakuacja pacjentów ze wschodu kraju. Zespół w Kulparkowie stał się swego rodzaju centrum psychiatrycznym dla potrzeb całej Ukrainy.
I właśnie do tego szpitala trafiły dary od krakowskiego Bractwa Kurkowego. Teraz była okazja do osobistego spotkania się i rozmów o przyszłości. Wojna się nie kończy. Yurij Zakal i jego koledzy lekarze z troska myślą o nadchodzącej zimie. Apelują o pomoc. Proszą o ciepłe kołdry, o kuchenki gazowe, o promienniki do butli gazowych o puste butle gazowe (wypełnionych gazem nie można przewozić przez granicę). Jako Bractwo Kurkowe będziemy koordynować tę pomoc.

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


Zarząd OK:
Jan Dziura-Bartkiewicz – prezes


  VIII. OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie http://bractwo-kurkowe.pl/pl/  https://www.facebook.com/750TSBK/ 
2. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/   
3. Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/   
4. Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach    
5. Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych