Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

14.01.2023. Wspaniały bal królewski krakowskiego Bractwa Kurkowego

DSC 8122W sobotę, 14 stycznia w kopalni soli w Wieliczce, w komorze Warszawa, 125 metrów pod ziemią odbył się bal królewsko-marszałkowski krakowskiego Bractwa Kurkowego. Gospodarzami byli król kurkowy Jan Grzegorz-Pacut "Solidny" i marszałkowie Maciej Żółciński oraz Piotr Patecki. Gwiazdą wieczoru była Aleksandra Szwed, a najskuteczniej licytował na cele charytatywne Mieczysław Jakubowski, właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego MIKI. Dzięki wszystkim niezwykłym darom i znakomitym uczestnikom aukcji konto Maltańskiego Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzicom w Krakowie powiększyło się o zdumiewające 256 301 złotych!

Imponujący i dostojny polonez, wartki, a jednocześnie delikatny walc, ale też bardziej współczesne tańce… Zwiewne suknie balowe malowniczo wirowały w rytm doskonale wszystkim znanych utworów tanecznych, a towarzyszyły im eleganckie smokingi i barwane kontusze. Na parkiecie bawiono się wyśmienicie. Zgodnie z wieloletnią tradycją krakowscy Bracia kurkowi 14 stycznia zgromadzili się na charytatywnym balu w podziemiach Kopalni Soli Wieliczka.
Gości witała kopmania honorowa wystawiona przez 5 batalion dowodzenia im. gen. Józefa Hallera oraz Orkiestra Wojskowa z Krakowa pod dyrekcją tamburmajora Grzegorza Stroniasa.
- Jako Bractwo Kurkowe jesteśmy jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie. Od powstania w 1257 roku broniliśmy murów Krakowa, a dziś z równym zaangażowaniem bronimy sławy i chwały naszego miasta, ratujemy od zapomnienia krakowskie obyczaje, utrwalamy szacunek dla obywateli, którzy szczególnie na to zasłużyli, a także bierzemy udział w wielu akcjach charytatywnych. W ostatnim okresie czynnie angażujemy się w pomoc na rzecz Ukrainy w związku z trwajacym konfliktem zbrojnym - mówił Zdzisław Grzelka, starszy krakowskiego Bractwa Kurkowego witając gości. Byli wśród nich m.in.
- Anna Maria Anders - ambasador RP we Włoszech i San Marino
- Jerzy Muzyk - zastępca prezydenta Krakowa
- Rafał Komarewicz - przewodniczący Rady Miasta Krakowa
- Grzegorz Stawowy - radny Miasta Krakowa, przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego
- Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okregowego NBP w Krakowie
- Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Krakowa
- Janusz Wesołowski - zastepca prezesa Wodociagów MIasta Krakowa
- gen. bryg. Jacek Ostrowski, zastępca szefa sztamu Dowództwa Generalnego WP
- płk Piotr Waniek, dowódca 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych RP
- gen. broni rez. Edward Gruszka, Brat Honorowy
- gen. dyw. Sławomir KOwalski, Brat Honorowy
- gen. bryg. Jerzy Gut, Brat Honorowy
- Peter Olaf Hoffmann - sekretarz generalny EGS
- Gerard Van Uem - prezes Regionu I EGS
- Roland Burmann - prezes Bractwa Kurkowego z Velmede-Bestwig
- Dieter Zeh - król kurkowy z Velmede-Bestwig
- Wolfgang Rinschen z małżonką Teresą Piechociński-Rinschen
- Aleksander Czerewko - rektor Uniwesytety w Czerkasach na Ukrainie
- Rafał Górski, przedstawiciel Zakonu Kawalerów Maltańskich
- Jan Dziura Bartkiewicz - prezes Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych
Po powitaniu starszy Bractwa odznaczył króla kurkowego Jana Grzegorza Pacuta złotym Krzyżem Bractwa Kurkowego, a marszałków Macieja Żółcińskiego i Piotra Pateckiego srebrnymi Krzyżami Bractwa Kurkowego. Król z marszałkami wręczyli medale królewskie i Gury Oracewicza.
Medale Królewsko-Marszałkowskie otrzymali:

Aleksandra Szwed
Therese Rinschen-Piechocinski
Małgorzata Pacut
Iwona Żółcińska
Katarzyna Patecka
Gerard van Uem
Roland Burmann
Oleksandr Cherevko
gen. broni rez. Edward Gruszka
gen. bryg. rez.Jerzy Gut
gen. dyw. rez.Sławomir Kowalski
Henryk Kuśnierz
Kazimierz Loranc
Zbigniew Wolfram
Jan Dziura-Bartkiewicz
Zbigniew Szota
Leszek Wieczorek
Reginald Sas-Jaworski
Zbigniew Nowak
Jan Księżyk
Tomasz Nowak
Andrzej Czekaj
Jan Szuro

Guz Oracewicza, przyznawany przez Króla Kurkowego, otrzymali:

ambasador RP Anna Maria-Anders
gen. bryg. Jacek Ostrowski
płk dypl. Piotr Waniek
Peter-Olaf Hoffmann
Wolfgang Rinschen
König Dieter Zeh
Zdzisław Grzelka
Józef Durbas
Piotr Patecki
Maciej Żółciński

Przybyli goszczeni byli jadłem wykwintnym – w tym dziczyzną - i przednimi trunkami. Nie można również zapomnieć o kunsztownym torcie, który zwieńczył ów niezwykły wieczór i noc. Dzielono go równo i sprawiedliwie...

- Bale królewskie Bractwa kurkowego mają bardzo długą tradycję – przypomina Jan Grzegorz Pacut „Solidny”, gospodarz – wraz z marszałkami Maciejem Szczęsnym i Piotrem Pateckim – tegorocznego Balu Królewsko-Marszałkowskiego. Organizowane są bowiem od 1836 roku, a ich zwieńczeniem jest specjalna aukcja charytatywna. I nie inaczej było również w tym roku.

Wspomnieć więc wypada, że najwyżej wylicytowano - gitarę Skaldów z podpisami artystów. Dar od prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, poszedł za... 120 tys. zł!