Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

b_300_135_182035_0_0_images_2021_21-12-24_Weihnachtsbrief-2021.jpg

Dormagen, grudzień 2021.

Kochana Strzelecka Rodzino!,
Drodzy Strzeleccy Przyjaciele!

W ubiegłorocznych życzeniach bożonarodzeniowych wyraziliśmy nadzieję, że w 2021 roku wszystko może potoczyć się trochę lepiej i wrócić do normy. Niestety ta nadzieja się nie spełniła. Drugi rok z rzędu prawie wszystkie ważne imprezy strzeleckie musiały zostać odwołane. A teraz, w drugą „Coronową” zimę, wirus znów mocno daje się nam we znaki. Wirus próbuje obejść ochronę zdrowia ludzi za pomocą coraz to nowych mutacji i wariantów. Po raz kolejny ludzie, których krewni zmarli na tę podstępną chorobę, doznali ogromnego cierpienia.

A to nie wszystko, nasza ziemia nie wydaje się już skłonna pozwolić sobie na niszczenie jej bez oporu. Letnie powodzie w Niemczech, Belgii i Holandii pozostawiły wiele ofiar i zniszczyły duży majątek. Niedawne tornada w Ameryce spowodowały spustoszenia, których skutków nie można sobie nawet wyobrazić. Liczne erupcje wulkanów na Ziemi są również powodem do niepokoju dla ludzi mieszkających w ich pobliżu. Ponadto na całym świecie krążą duże rzesze uchodźców w poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa. Gracze polityczni w niektórych zakątkach świata i blisko nas rozniecają niepokój, nie stroniąc od używania bezbronnych ludzi jako broni w sporach politycznych.
Można by uwierzyć, że szaleństwo przebija się na tym świecie. Warto więc zatrzymać się na chwilę podczas Adwentu i zastanowić, co jest dla nas jako strzelców ważne?
Jasne, nie możemy rozwiązać wszystkich problemów świata. Ale możemy być wzorem do naśladowania i zawsze odwoływać się do tego, co nas łączy, co daje nam nadzieję i co jest naprawdę ważne.
Ważne jest, aby z wiarą i ufnością w Boga wymienić problemy, które mogą być dla nas zagrożeniem i wspólnie z nimi walczyć. Nie możemy pozostawić tego świata wirusowi, musimy zakończyć niszczenie naszego środowiska, źródła naszej egzystencji a także dać odpór wszystkim despotom, autokratom i dyktatorom, dając świadectwo, że godność ludzka jest nienaruszalna i że każdy człowiek ma prawo szukać osobistego szczęścia w pokoju i wolności. „Zaufanie Bogu” i „wspólnie” to dwa słowa kluczowe. Dają jasno do zrozumienia, że nikt nie jest samotny a wiara w Boga daje zaufanie, ale także determinuje działanie. Kto chce zachować Boże stworzenie, jest wezwany do użycia w tym celu wszystkich swoich sił. Jezus Chrystus, którego urodziny obchodzimy w Boże Narodzenie, nie tylko z całej siły stanął w obronie nas, ludzi, ale oddał za nas swoj e życie.
Nie musimy odpłacać się podobnym, ale oddanie Jezusa wymaga od nas także czynienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby służyło ludziom i światu oraz zbliżało nas do Boga: Jak to się mówi i śpiewa: „Chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli!”
Mając to na uwadze, Prezydium EGS życzy Wesołych Świąt i dobrego roku 2022, by może w końcu nastała normalności.

Karl von Habsburg-Lothringen
Charles-Louis Prinz von Merode
Peter-Olaf Hoffmann
Louis Litjens
Horst Thoren
Jos Verbeeten
Andrzej Wegner