26.11.2019 r. Turniej o tytuł Króla Okręgu Śląskiego BK RP w Jelczu-Laskowicach

b_300_225_16777215_0_0_images_2019_6.JPGMiło nam poinformować, że w dniu 12.X.2019r. w malowniczej scenerii Parku Strzeleckiego - Matczyna Góra w Jelczu-Laskowicach odbył się turniej o tytuł Króla Kurkowego Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Na strzelnicę bracką zjechała i szlachetnej rywalizacji poddała się liczna grupa wyborowych strzelców z kilkunastu Bractw stowarzyszonych w Okręgu Śląskim.

Strzelano w następujących konkurencjach:
a) o tytuł Króla Okręgu Śląskiego ZKBS RP
b) o tytuł Króla Królów Okręgu Śląskiego ZKBS RP
c) o tytuł Młodzieżowego Króla Okręgu Śląskiego BK RP
d) do Kura

Tym razem organizatorem turnieju było Strzeleckie Bractwo Kurkowe Grodu Jelcz-Laskowice, którego Strzelmistrz Aleksander Mitek był zdobywcą tytułu Króla Kurkowego Okręgu Śląskiego AD 2018. Gościnna ziemia jelczańsko-laskowicka przyjęła wszystkich uczestników zmagań strzeleckich z należytym honorem i z zachowaniem rytuału brackiego. Świetna pogoda sprawiła, że atmosfera braterstwa i przyjaźni trwała przez cały czas rozgrywanego turnieju.
W poszczególnych konkurencjach osiągnięto następujące rezultaty:
W strzelaniu o tytuł Króla Okręgu Śląskiego ZKBS RP do finałowej dziesiątki zakwalifikowali się w kolejności: Mieczysław Nyklarz, Adam Flak, Wacław Drewnik, Jacek Wicher, Piotr Kurek, Krzysztof Bronowicki, Andrzej Widok, Roman Baran, Michał Mitek i Jerzy Piech.

W finale najcelniejszy strzał z karabinu czarnoprochowego oddał, tym samym zdobywając tytuł Króla Okręgu Śląskiego AD 2019 Brat Wacław Drewnik z Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice. Drugie miejsce i tytuł Marszałka Prawego zdobył Brat Jerzy Piech z Bractwa w Pszczynie. Miejsce trzecie i tytuł Marszałka Lewego zdobył Brat Piotr Kurek z Bractwa w Rybniku. Wymienieni Bracia Kurkowi stanowią tym samy nową Radę Królewską Okręgu Śląskiego ZKBS RP. Jest ona ciałem doradczym Zarządu. Jej członkowie mają obowiązek brać udział w ważniejszych wydarzeniach organizowanych przez Okręg Śląski oraz w imprezach ogólnopolskich organizowanych
przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

W walce o tytuł Króla Królów Okręgu Śląskiego AD 2019 najlepszym strzelcem okazał się i tytuł zdobył Brat Janusz Szkodziński z KBS Głogówek. Drugie miejsce zdobył Brat Wacław Drewnik z SBK Grodu Jelcz-Laskowice, trzecie Brat Adam Flak z KBS Tarnowskie Góry.

Z pośród młodzieży sprawnym okien i pewną ręką popisał się Kadet Marcin Piech z KBS Pszczyna. Drugie miejsce wywalczył Michał Karel z KBS Głogówek, a trzecie Robert Jakubowski z SBK Grodu Jelcz-Laskowice.

W tradycyjnym strzelaniu do kura najwięcej szczęścia miał zdobywca pierwszego miejsca Brat Edward Wójcik z KBS Pszczyna, drugi był Brat Marcin Piech również z KBS Pszczyna a trzeci Brat Hubert Krajczy z KBS Głogówek. Tradycyjnie turniej taki jest okazją do wymiany doświadczeń oraz podtrzymania istniejących, jak również nawiązania nowych przyjaźni i znajomości. Zamiłowanie do uprawiania strzelectwa sportowego i czarnoprochowego w połączeniu z kultywowaniem wartości patriotycznych daje wiele
satysfakcji. Powoduje, że działalność prowadzona przez Bractwa Kurkowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem wśród społeczeństwa. Hetman SBK Grodu Jelcz-Laskowice – Brat Eligiusz Piechota podkreśla, że zdobycie tytułu Króla Okręgu Śląskiego AD 2019 przez członka naszego Bractwa, obliguje nas do zorganizowania zawodów tej rangi w roku 2020. Rzadkością jest aby tytuł Króla Okręgu pozostał rok po roku w tym samym Bractwie, a nam się to udało.

Wydarzenie tej rangi doskonale promuje nasz gród oraz powiat na forum regionu oraz całego kraju. Piechota dodaje, że wcześniej tytuł Króla Okręgu Śląskiego zdobyli zacni i wielce zasłużeni Bracia: w roku 2008 Marian Jeruzal, w roku 2015 Jacek Mikołajczyk i w roku 2018 Aleksander Mitek. Zwycięzcom poszczególnych konkurencji serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów w strzelectwie sportowym, życiu osobistym oraz działalności społecznej. A to wszystko ku Chwale Ojczyzny, Grodu i Bractwa.

Sekretarz SBK Grodu Jelcz-Laskowice
Jacek Mikołajczyk