Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski
plenfrdeitesuk

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


V OKRĘG LESZCZYŃSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu *   https://www.facebook.com/BractwoKurkoweSmigiel/
2 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościanie *    
3 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Rawiczu * http://www.bractwo.rawicza.pl/  
4 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Borku Wielkopolskim *    
5 Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Włoszakowicach   https://www.facebook.com/wloszakowickie.bractwo.kurkowe/
6 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Rydzynie    
7 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mieszkowie   https://www.facebook.com/profile.php?id=100005548579166
8 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wolsztynie   https://www.facebook.com/kbswolsztyn/
9 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jarocinie   https://www.facebook.com/Kbs-Jarocin-1630953210309756/
10 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jutrosinie   https://www.facebook.com/kurkowebractwostrzeleckie.jutrosin
11 Bractwo Kurkowe w Krobi http://www.bractwo.krobia.pl/ https://www.facebook.com/people/Bractwo-Kurkowe-Krobia/100009996199648
12 Bractwo Kurkowe w Poniecu http://www.bractwokurkowe.poniec.pl/ https://www.facebook.com/BKPoniec/

 

11.11.2021 r. Turniej Niepodległościowy BK Rawicz

Jan Świerzewski BKR Rawicz11 listopada Bractwo Kurkowe w Rawiczu po raz 27 zorganizowało Turniej Niepodległościowy. Po zawodach Jan Świerzewski został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Jan Świerzewski odznaczony Krzyżem Wielkim Jan Świerzewski odznaczony Krzyżem Wielkim

Brat Jan Świerzewski, ur. 8 marca 1936 r., z wykształcenia ekonomista i prawnik, z zamiłowania historyk, regionalista, miłośnik wojska i munduru - społecznik. Jako wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Rawicza, które 30 kwietnia 1991 r. zorganizowało spotkanie w celu reaktywowania Bractwa Kurkowego w Rawiczu, był w grupie 20 osób obecnych na zebraniu reaktywującym działalność stowarzyszenia. Brał udział w pracach grupy założycielskiej, która po półrocznych staraniach już jako Komitet Założycielski Bractwa Kurkowego doprowadziła do rejestracji stowarzyszenia w sądzie rejestrowym w listopadzie 1991 roku i do zwołania 20 lutego 1992 roku walnego zebrania członków Bractwa.

Po ukonstytuowaniu się pierwszych władz Bractwa 20 lutego 1992 r., Jan Świerzewski został wybrany Przewodniczącym Sądu Honorowego. Od powstania Okręgu Leszczyńskiego KBS RP jest Przewodniczącym Sądu Honorowego Okręgu. Pomagał w załatwianiu spraw formalno-prawnych innym bractwom. Jeszcze przed decyzją sądu rejestrowego o wpisaniu Bractwa Kurkowego w Rawiczu w poczet stowarzyszeń, Komitet Założycielski wystąpił z prośbą o przyjęcie rawickiego bractwa do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej. W 2006 roku na Kongresie Zjednoczenia Jan Świerzewski został wybrany członkiem Sądu Honorowego Zjednoczenia. Systematycznie jest delegatem na zjazdy i kongresy zjednoczenia.

Jan Świerzewski, jako reprezentant Bractwa Kurkowego w Rawiczu uczestniczył w kolejnych strzelaniach europejskich. Jest dobrym strzelcem i sędzią strzelectwa sportowego. Na swym koncie posiada wiele trofeów strzeleckich m.in. tytuł Króla Kurkowego, Króla Żniwnego i Marszałka Bractwa Kurkowego. Brał udział w tworzeniu Młodzieżowej Drużyny Strzeleckiej, pomagając jej m. in. w sprawach statutowych i regulaminowych. Jest liczącym się autorytetem w bractwie i środowisku.

1 marca 1998 roku został odznaczony Oficerskim Orderem Zasługi Zjednoczenia, a w 2004 roku otrzymał Krzyż Komandorski, w 2009 Krzyż Komandorski z Mieczami, a w 2017 Gwiazdę do Krzyża Komandorskiego z Mieczami. W styczniu 2002 roku Zarząd Miejski uhonorował Jana Świerzewskiego „Statuetką Niedźwiedzia” za zasługi dla miasta i gminy Rawicz. Przez wiele lat jest zaangażowany w działalność społeczną i kulturalną miasta i regionu.

Jan Świerzewski - uhonorowany Krzyżem Wielkim