Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski
plenfrdeitrues

21.08.2021. Krakowscy bracia w Kalwarii Zebrzydowskiej

Kalwaria ZebrzydowskaKalwaria Zebrzydowska, położona w malowniczym Pogórzu Makowskim, to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych, oraz manierystyczny park krajobrazowy.

Jego powstanie zawdzięcza się Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w 1602 r. dokonał fundacji klasztoru i kalwarii. Kalwaria to tętniące miejsce kultu. Pielgrzymów, których liczba sięga dwóch milionów rocznie, przyciągają nabożeństwa dróżkowe na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej, oraz Cudowny Obraz Maryi Kalwaryskiej. Przekonali się o tym krakowscy bracia kurkowi, którzy w piątek 20 sierpnia uczestniczyli w uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska
 Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska
 Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska
 Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska
 Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska
 Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska
 Kalwaria Zebrzydowska Kalwaria Zebrzydowska  

– W obliczu trudnych i niewytłumaczalnych wydarzeń jest tylko jedna konkretna rada: „chować wiernie wszystkie te wydarzenia w swym sercu”, jak to czyniła Maryja, i za Jej przykładem rozważać o wszystkim w świetle Słowa Bożego – mówił bp Jonas Ivanauskas w czasie Nieszporów w Domku Matki Bożej. Ordynariusz diecezji koszedarskiej na Litwie przewodniczył liturgii na rozpoczęcie procesji Pogrzebu Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. W nabożeństwie wzięli udział także abp Marek Jędraszewski i bp Robert Chrząszcz.

Bp Jonas Ivanauskas zwrócił uwagę, że kalwaryjskie sanktuarium jest szczególnym miejscem obecności Boga i Jego łask. – Od ponad czterystu lat wzrasta tu wiara narodu polskiego, tutaj też wzrasta Kościół katolicki. Ileż łask tu doświadczono, ileż wyproszono cudów – mówił ordynariusz koszedarski.

Po nieszporach do kościoła Grobu Matki Bożej ruszyła kilkunastotysięczna procesja. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt orkiestr dętych, asysty z chorągwiami, feretronami, figurami i różańcami. Przy kościele Grobu Matki Bożej odprawiona została msza święta koncelebrowana. Homilię wygłosił metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski.

– W czasach ogromnego kulturowego zamieszania jesteśmy wydani na pokusę utraty nadziei w wieczność. (…) Jeśli będziemy trzymać się Maryi, nie utracimy nadziei, nie zatracimy naszej wiary – mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita porównał kalwaryjskie misterium z wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat w Jerozolimie. – Braliśmy udział w czymś przejmującym, w czymś wielkim. Było to uczczenie Matki Najświętszej, Jej przejścia do nieba, przejścia pełnego chwały, a także radości – mówił arcybiskup. – Wielkie misterium wiary – wiary w Jej wyniesienie. Wielkie misterium człowieczeństwa, które nie jest przeznaczone na to, aby obrócić się bezpowrotnie w proch i nicość. Misterium człowieczeństwa, które zostało przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa powołane do wieczności – dodawał wskazując na nadzieję każdego ochrzczonego na podobną przyszłość jak ta wniebowziętej Maryi. Metropolita zwrócił także uwagę na nieszczęście tych, którzy pozbawieni są tej nadziei i potrzebę modlitwy w ich intencji.