Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

16.08.2021. Dziękczynienie za renowację ołtarza

Odpust w bazylice Mariackiej15 sierpnia 2021 w uroczystość Wniebowzięcia NMP w bazylice Mariackiej w Krakowie odbył się odpust parafialny. W tym dniu wierni dziękowali Bogu za zakończoną konserwację ołtarza dłuta Wita Stwosza. Uroczystościom odpustowym w krakowskiej bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który poświęcił odnowiony ołtarz autorstwa Wita Stwosza.

O godz. 18.00 odbył się koncert zespołu Cappella Marialis, a o godz. 18.30 rozpoczęła się msza święta, z poświęceniem odnowionego ołtarza. Tę niecodzienną uroczystość transmitowała telewizja na antenie TVP3 Kraków.
– Ta swoista Biblia z lipowego drewna, z dwustu rzeźbami i tysiącami detali snycerskich wskazuje na chrześcijański porządek życia według łaski i błogosławieństw, które odkrywamy u Syna Bożego i Najświętszej Maryi Panny – mówił ks. Dariusz Raś podkreślając, że ołtarz Mariacki przeżywał razem z Polakami ich losy. Proboszcz parafii Mariackiej wspomniał tułaczy i wojenny los ołtarza, gdy został zagrabiony przez hitlerowców w 1939 r. Został odnaleziony przez aliantów w bunkrach zamku w Norymberdze. Później przez jedenaście lat był „internowany” w ramach prześladowań chrześcijaństwa, a do macierzystego kościoła powrócił dopiero w roku 1957. Ks. Dariusz Raś zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest też okazją do dziękczynienia za wiele lat wysiłku konserwatorskiego i badawczego.

Oto omówienie homilii metropolity krakowskiego ze strony internetowej https://diecezja.pl
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że budowa ołtarza trwała 12 lat od roku 1477 do 1489 i kosztowała 2808 florenów, czyli równowartość rocznego budżetu Krakowa. Retabulum ma wymiary 11 na 13 metrów i tym samym jest największą w Europie gotycką nastawą ołtarzową, na którą składa się ponad 200 figur wyrzeźbionych z litych kloców lipowych. Rozpoczętej w 2015 roku renowacji ołtarza podjął się Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Jarosława Adamowicza. Prace zakończyły się w lutym 2021 r. i kosztowały blisko 14 mln zł. W finansowaniu partycypowały Kancelaria Prezydenta RP (73%), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15%), Gmina Miejska Kraków (8,5%) i parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie (4%). W imieniu Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim, którzy „zrozumieli, jak wielkie to jest dzieło i jak konieczne dla Kościoła, a także dla naszej ojczyzny”.

Zwracając uwagę na realizm postaci i szczegółów życia, mody czy wykorzystywanych wówczas narzędzi metropolita krakowski nazwał Wita Stwosza „ilustratorem Krakowa końca XV w.”. Arcybiskup zaznaczył także, że mistrz z Norymbergi w swoim dziele zawarł uniwersalne przesłanie, że każdy człowiek ochrzczony powołany jest do zbawienia wiecznego. – Rodzimy się do nowego nieba i do nowej ziemi z tego świata i ten świat – taki jaki on jest – musi być przenikany przez nas wiarą, nadzieją i miłością – mówił metropolita.

– Stając przed odnowionym, jakże wspaniałym ołtarzem genialnego Wita Stwosza, rozważając tajemnicę chwały Najświętszej Maryi Panny odkrywamy raz jeszcze siłę wezwania, które kieruje do nas Apostoł Narodów – „wolą Bożą jest wasze uświęcenie – jesteście powołani do świętości” – zakończył arcybiskup.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele krakowskiego Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Adamem Rajpoldem z marszałkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Rafałem Wolframem na czele. W jedenastoosobowej delegacji Bractwa Kurkowego byli również m.in. Józef Hojda, król kurkowy AD 2011 i Tadeusz Ryś, król kurkowy AD 2008 a w habicie franciszkańskim ojciec Leon Pokorski (OFM), marszałek AD 2015.

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


Zarząd OK:
Jan Dziura-Bartkiewicz – prezes


  VIII. OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie http://bractwo-kurkowe.pl/pl/  https://www.facebook.com/750TSBK/ 
2. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/   
3. Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/   
4. Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach    
5. Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych