Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

13.07.2021. Roztańczony Korowód Zygmuntowski w Krakowie

Dzwon ZygmuntaWtorek 13 lipca 2021 r. to kulminacja wyjątkowego jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunt. 13 lipca, dokładnie 500 lat po tym, jak dźwięk Zygmunta rozległ się po raz pierwszy, ulicami Krakowa przeszedł barwny, roztańczony Korowód Zygmuntowski. Tego dnia wieczorem zobaczyliśmy także przygotowany specjalnie na tę okazję spektakl multimedialny.

W wielkim orszaku czy Korowodzie Zygmuntowskim uczetniczyli bracia kurkowi z krolem Kurkowym Adamem Rajpoldem "Casmirusem", marszałkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Zbigniewem Szotą. Grupę bracką prowadził ceremoniach Maciej Żółciński. Braci kurkowych nie bogło zabraknąć na taych uroczystościach. Przed 500 laty ich przodkowie byli świadkami wciągania dzwonu na wieżę wawelską, co przedstawił mistrz Jan Matejko na swoim płótnie, teraz uczetniczyli w jubileuszu największego polskiego dzwonu.

Dzwon Zygmunta Dzwon Zygmunta Dzwon Zygmunta

Wawelski dzwon Zygmunt świętuje w tym roku wyjątkowy jubileusz. Obchody 500-lecia odbywają się pod hasłem „Sub una campana /Pod jednym dzwonem”. Kulminacyjnym punktem było wielkie plenerowe widowisko taneczne – Korowód Zygmuntowski, w którym wzięli udział aktorzy, tancerze, muzycy, a także krakowianie i goście.

– To wyjątkowy jubileusz, takie „urodziny” zdarzają się raz na 500 lat. Zachęcam krakowian i gości, by skorzystali z propozycji artystycznych i kulturalnych, proponowanych w ramach jubileuszu. Aby odwiedzili Zygmunta, posłuchali jego głosu, zobaczyli dzieło Matejki i multimedialne spektakle. Zapraszam do wspólnego świętowania! – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Dziś, o godz. 17.00 spod Barbakanu wyruszyła barwna parada, która przeszła ul. Floriańską, przez Rynek Główny, ul. Grodzką pod Wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zapraszali krakowian i gości do wspólnego świętowania.

Korowód zatrzymał się na kilku artystycznych przystankach – mansjonach. Była to okazja między innymi do zobaczenia pokazu żonglerki Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba (pod Barbakanem), a także scenki pantomimicznej w stylu komedii dell’arte, w wykonaniu Trupy Komedianty (ul. Floriańska). Na scenie pod Ratuszem można było zobaczyć interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja i spektakl baletu Cracovia Danza „Kiedy tańczą dzwony”.

Widowisko na Rynku Głównym przybliżyło fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Renesansowe tańce stały się barwnym tłem dla opowieści o najsłynniejszym krakowskim dzwonie. Dzięki tancerzom zajrzeliśmy na dwór Zygmunta I Starego i poznaliśmy ludwisarza Hansa Behama. W widowisku nie zabrakło także królowej Bony. Jej dwórki zaprezentowały baletto z tańczącymi dzwonami, a tancerze-dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach zapreztowali się w żywiołowej, teatralnej moresce. Całość zakończył wspólny finał – słynny kanon „Panie Janie”.

Roztańczony Korowód Zygmuntowski zatrzymał się jeszcze na placu św. Marii Magdaleny, gdzie do ilustracji muzycznej Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” z grupą włóczków i kapelą mlaskotów zaprezentowany został pokaz walki. W korowodzie, do którego scenariusz przygotowali Romana Agnel, dyrektor baletu Cracovia Danza i Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, wzięli także udział członkowie Bractwa Kurkowego, Capelli Regii, Zespołu Tańca Ludowego „Krakowianie” oraz bębniarze, heroldowie i ludwisarze.

Obok artystów przybliżających historię dzwonu i klimat XVI-wiecznego Krakowa, a także krakowian i gości dołączających do korowodu, najważniejszym „uczestnikiem” parady była wyjątkowa replika dzwonu Zygmunt. Przez całe wakacje będzie ona eksponowana w różnych punktach miasta. Nawet jeśli nie każdemu uda się wybrać na wieżę Zygmuntowską, by odwiedzić jubilata, to w ten sposób każdy będzie miał okazję włączyć się w świętowanie.
Także do końca wakacji na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę „Matejko. Od wielkiego dzwonu”, ze specjalnym pokazem dzieła Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Obraz na tę okazję został wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (dodatkowe informacje tutaj).
Jak zobaczyć dźwięk Zygmunta?

W Norymberdze, skąd pochodził ludwisarz Hans Beham – twórca dzwonu Zygmunt, zostaną częściowo zrealizowane multimedialne wydarzenia, które Dom Norymberski wraz z partnerami zaprezentuje wcześniej w Krakowie. Szczegółowy program krakowskich i norymberskich inicjatyw można znaleźć na stronie internetowej 500-Sigismundus.com.

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


Zarząd OK:
Jan Dziura-Bartkiewicz – prezes


  VIII. OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie http://bractwo-kurkowe.pl/pl/  https://www.facebook.com/750TSBK/ 
2. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/   
3. Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/   
4. Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach    
5. Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych